Majstrovstvá Bulharska a Ukrajiny 2013 – Sopot, Bulharsko

Novinky » Majstrovstvá Bulharska a Ukrajiny 2013 – Sopot, Bulharsko [ « Späť ]

Majstrovstvá Bulharska a Ukrajiny 2013 – Sopot, Bulharsko – náhľad

Trend spoločných národných majstrovstiev narastá, čoho dôkazom sú Majstrovstvá Bulharska a Ukrajiny, ktoré sa uskutočnili v Šambale – centre nielen Bulharského, ale minimálne Balkánskeho paraglidingového sveta v dedine Sopot na južnom úpätí Kaloferskej planiny. Keďže deň po skončení tohto podujatia sa tu konajú Majstrovstvá sveta, využilo ho množstvo pilotov na tréning a zoznámenie sa z miestnym vzduchom. Urobili tak aj traja členovia Slovenskej reprezentácie Peter a Štefan Vyparina a Peter Vrabec.

Pondelok 8.7.2013

Ráno o deviatej bol v kine na miestnom námestí všeobecný a bezpečnostný briefing, a následne organizátori letový deň zrušili pre predpoveď búrok.

Utorok 9.7.2013

Predpoveď bola lepšia, ale obloha tomu moc nenasvedčovala. Napriek tomu sa pretekársky pelotón začal o 11:00 presúvať vynovenou lanovkou na štartovačku vo výške 1420 metrov nad morom a bez mála 1100 metrov nad Sopotom. Búrka však na seba nenechala čakať a posledných asi 20 pretekárov zastihla ešte na spodnej stanici vleku. Po dvojhodinovom lejaku si vyvezení a vymrznutí nešťastníci aspoň zleteli kopec. Najväčšie zážitky z dnešného dňa má však partička ktorú stihla búrka na lanovke. Tú navyše ešte prevádzkari v jej priebehu na pár minút zastavili. Hojne si užili bleskov, ale našťastie ich poriadne schladil lejak.

Streda 10.7.2013

Dnes začal transport na štartovačku už o 10:00. Bola vypísaná 57,9 km dlhá trať cez 4 OB so vzdušným štartom o 13:40. Tesne po 13:15 však začalo z neba kropiť a vo vzduchu nastal malý chaos. Pelotón bol dažďom rozdelený na dve časti. Jedna lietala mimo neho, druhá v ňom pristávala. V diaľke na 1. OB zreteľne pršalo, avšak organizátori task napodiv nestopli. Polovica pilotov bola na zemi, alebo sa motala v „psích výškach“, druhá polovica letela na 1. OB do dažďa. V každom prípade bolo kolo platné. Dnes večer sa chystá party – zostáva iba dúfať že sa nebude konať v úplne Ukrajinskom štýle = do dna a do rána.

Štvrtok 11.7.2013

Nádherné počasie nemohlo skončiť inak ako perfektnou disciplínou. Jediné negatívum bola porucha lanovky, ktorá oneskorila štart o 1,5 hodiny. Pri slabom severnom vetre bola vypísaná 79,5 km dlhá disciplína cez 4 OB. Pasca na pretekárov čakala pri dlhom prelete na 3 OB ďaleko v rovinách. Pomalí, alebo oneskorení piloti mali problém prepracovať sa cez zatienenú dolinu. Bulharský pretekár si užil odstredivku po kolapse a následnom pretrhnutí niekoľkých šnúr na svojom Enze – našťastie to stlmil záložkou. V každom prípade to bolo nádherné kolo plné súťaženia. Víťazom sa stal Julian Colonia z Kolumbie, na druhom mieste skončil Richardo Arroyave taktiež z Kolumbie a na treťom opäť Kolumbijec Daniel Vallejo.

Piatok 12.7.2013

Sľúbený studený front dorazil, avšak skôr ako bol ohlásený. 49,5 km dlhá disciplína mala poriadne zamiešať karty, ale kolo bolo zrušené pre blížiacu sa búrku 6 minút pred otvorením okna. Našťastie. Následný zlet na pristávačku si niektorí piloti pomýlili s kľudným lietaním vo všade prítomných stupákoch. Tí trošku ospanejší sa potom zobudili v tanci nad pristávačku v zosilňujúcej húľave. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Včerajšie celkové výsledky preto zostali nezmenené a tak sa z celkového víťazstva môže tešiť Michal Gierlach z Poľska pred Ricardom Arroyane z Kolumbie na druhom a Julianom Colonia taktiež z Kolumbie na treťom mieste.Celkové výsledky si môžete nájsť na https://airtribune.com/.

zverejnené: 15.07.2013 | aktualizované: 07.02.2017 | počet zobrazení: 137390